Tweety merge la cumpărături
Tweety e în clasa întâi și învață să se descurce cu banii
Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Information
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
| Average score |
|
| Your score |
|
Categories
- Not categorized 0%
-
-
Unfortunately, you have not answered correctly enough often. So you did not get any points. Be more careful next time.
| Pos. | Name | Entered on | Points | Result |
|---|---|---|---|---|
| Table is loading | ||||
| No data available | ||||
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Answered
- Review
-
Question 1 of 10
1. Question
1 pointsTweety cumpără banane care costă 4 lei si un kilogram de mere care costă 3 lei și 50 de bani.Cât plătește în total?Correct
Incorrect
-
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsUn iaurt costă 70 de bani. Tweety cumpără 2 iaurturi. Cât plătește?Correct
Incorrect
-
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsUn singur măr costă 50 de bani, iar o singură banană costa 40 de bani. Cât costă împreună?Correct
Incorrect
-
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsUn singur ou costă 1 leu și 10 bani.Tweety cumpără 10 ouă.Cât plătește?Correct
Incorrect
-
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsTweety a primit de la mama 20 de lei și a cheltuit 15 lei din ei.Cu câți bani a mai rămas?Correct
Incorrect
-
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCiocolata preferată a lui Tweety costă 8 lei, iar o pungă de bomboane costă 2 lei și 50 de bani. Cât costă împreună?Correct
Incorrect
-
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsUn singur ananas costă 3 lei si 50 de bani, iar un singur măr costă 50 de bani.Cât costă împreună?Correct
Incorrect
-
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsUn litru de lapte costă 2 lei,iar o bucată de brânză costă 3 lei și 60 de bani. Cât costă împreună?Correct
Incorrect
-
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsUn singur morcov costă 50 de bani, iar Tweety are nevoie de 3 morcovi pentru supă.Cât plătește?Correct
Incorrect
-
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsTweety are 10 lei și cumpără o ciocolată care costă 4 lei și 50 de bani, Câți bani îi mai rămân?Correct
Incorrect
How useful was it?
Click on a star to rate it!
We are sorry that this post was not useful for you!
Let us improve this post!
Tell us how we can improve this post?
Examples of questions from "Tweety merge la cumpărături"
- Tweety cumpără banane care costă 4 lei si un kilogram de mere care costă 3 lei și 50 de bani.Cât plătește în total?
- Un singur morcov costă 50 de bani, iar Tweety are nevoie de 3 morcovi pentru supă.Cât plătește?
- Un litru de lapte costă 2 lei,iar o bucată de brânză costă 3 lei și 60 de bani. Cât costă împreună?

Pinkbrain wrote on the blackboard only stupid things and signed with your name. Win this battle so Miss and your colleagues can see that you didn’t do it. 



How My Google Reviews Can Influence The Business
How well do you know the Republic of Moldova?
Easy English Quiz
Math for 5-th grade
DO YOU NOW YOUR ANIME
All About Animals
Dream SMP
Die Religion